Jak prawidłowo eksploatować akumulator motocyklowy?

Właściwa eksploatacja akumulatora w motocyklu jest niezwykle ważna. Dzięki temu akumulator będzie służył długo, a jednocześnie uniknie się niespodzianki polegającej na jego niespodziewanym rozładowaniu. Oto kilka zasad dotyczących prawidłowego dbania o akumulator.

Na początku należy pamiętać o jeden podstawowej zasadzie. Akumulator motocyklowy zawsze powinien być suchy i czysty. Trzeba bowiem wiedzieć, że wszelkie zabrudzenie odbija się na tym, jak akumulator przewodzi prąd. Pod tym względem niezwykle ważne jest, aby regularnie sprawdzać zaciski biegunowe akumulatora. Zawsze powinny być one dokładnie zamknięte oraz oczywiście czyste.

Jeśli posiada się akumulator kwasowy należy regularnie sprawdzać poziom elektrolitu. Jeśli zauważy się jego ubytek koniecznie należy go uzupełnić wodą destylowaną. Kolejną ważną sprawą jest kwestia rozładowania ogniw. Nie można dopuścić do tego, aby ogniwa rozładowały się poniżej napięcia wynoszącego mniej niż 1,75V. Jeśli poziom napięcia spadnie poniżej tej wartości może to spowodować zasiarczenie płyt oraz utratę pojemności elektrycznej.

Akumulatory motocyklowe muszą także mieć takie same napięcie wszystkich ogniw. Aby to osiągnąć należy ładować akumulator prądem, którego napięcie jest dwa razy mniejsze od znamieniowego. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o sytuacji kiedy akumulator jest nieużywany dość długi czas. Najlepiej jest do takiej sytuacji nie dopuścić. Jeśli akumulator nie jest używany, np. zimną, warto go od czasu do czasu podładować.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *